Yangın Merdiveni İmalatı ve Montajı – Taşkın Çelik Konstrüksiyon

 

Yangın merdiveni nedir?

Yangın merdiveni, genellikle yapıların dış alanlarında yer almaktadır. Ani çıkan bina yangınlarında her kattan aşağı inmek için kullanılmaktadır. Özellikle çıkan yangınlarda itfaiyecilerin bina içindeki insanları kurtarmak ve yangını söndürmek için kullandıkları özel merdivendir. Bu çerçevede Yangın merdiveni nedir noktasında en önemli detay can ve mal güvenliğidir. Yaşam alanlarının her türlü açıdan korunaklı ve sağlam olması gerekmektedir. Beton yığını olan bu binaların deprem veya yangın gibi risklere karşı gerekli tedbirlerle korunması öncelikli bir konudur. Çelik merdiven binalar için zorunluluktur. Bu konu hem insani bakımdan, hem de yasal açıdan zorunlu hale getirilmiştir. Normal şartlar altında 2 ve üstü katlı binalarda yangın merdiveni olmazsa olmazdır. Ancak, şehirlerde ve özellikle oturduğumuz bazı apartman binalarında yangın merdiveni noktasında eksiklerin olduğunu ifade edebiliriz. Deprem ve yangın merdiveni yönetmeliklerinde merdiven konusu detaylı olarak anlatılmaktadır. Binalarda en büyük tehlikenin deprem ve yangın olduğunu altını çizerek

ifade etmeliyiz. Deprem riski her zaman mevcuttur. Depreme karşı alınabilecek en büyük tedbir binaları depreme dayanıklı bir şekilde inşa etmek veya mevcut binaları depreme karşı dayanıklıhale getirmektir. Bir diğer önemli risk olan yangın içinde yangın merdivenleri yaptırmak gerekmektedir. Yangın karşısında yönetmeliklere ve standartlara uygun olacak yangın merdiveni özellikleri ilgili yönetmeliklerinde belirtilmiştir. Nitelik bakımından standartlara uygun olmasının yanında, bina dış estetik tasarıma uyumlu  merdivenleri tercih etmek gerekir. Yangın merdivenleri imalatında farklı ve yeni estetik tasarımlar yapılabilmektedir. Bina dış cephe ile uyumlu olabilecek galvaniz paslanmaz malzemeden ve cam kaplama malzemeden yapılmış yangın merdivenleri bulunmaktadır. Bu konuda daha detaylı bilgileri çelik merdiveni üreticisi olan firmalardan talep edebilirsiniz.

Yazımızın son bölümüne girilirken yangın merdivenleri nin ne kadar önemli olduğunu vurgulamak istiyoruz. Bu çerçevede merdiven onusunda herkesin yeterli bilgiye sahip olmaları büyük önem arz etmektedir. Günlük kullanım için değil, olası yangın risklerine karşı yapılan merdivenlerdir. Bina içinde yaşayan insanların yangından en az etkilenecek şekilde binayı terketmelerine ve itfaiyecilerin olaya müdahale etmesine yardımcı olan elemanlardır.

info@taskindemircelik.com