Plazma ve Oksijen kesim

Plazma ve Oksijen kesim

PLAZMA KESİM OKSİJEN KESİM MALZEME
PATLATMA 25 mm 300 mm KAPASİTE SİYAH
YANDAN KESİM 40 mm SİYAH

 

 

 

MAKSİMUM KESİM EBATLARI 3.500*12.000*130 mm PASLANMAZ

 

KALINLIK DIŞ TOLERANSLAR İÇ TOLERANSLAR MALZEME
3-40 mm +5mm -5mm PASLANMAZ
41-65 mm +8 mm -8 mm PASLANMAZ
70-100 mm +12 mm -12 mm PASLANMAZ
101-130 mm +16 mm -16 mm PASLANMAZ

 

Plazma oksijen kesim Plazma oksijen sac kesimi

Cnc Plazma oksijen kesim oksijen kesim

 

Her alanda yaygın olarak kullanılabilen oksijen kesim ile birçok çelik türü rahatlıkla kesilebilmektedir. Bu kesim yöntemiyle, farklı kalınlıktaki malzemeler sorunsuz bir şekilde kesilerek şekillendirilmektedir. Oksijen kesim yönteminde kesimi yapılacak olan çelik, yanıcı veya yakıcı gazlar kullanılarak ısıtılmaktadır. Sonrasında ise ısıtılmış olan metal kesilerek şekillendirilmektedir.

Oksijen Kesim İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir

Oksijen kesimi işlemi sırasında kullanılan gazların bulunduğu tüpler, yanıcı ve patlayıcı özelliklere sahiptir. Bu nedenle bu işlemin büyük bir titizlikle uzmanlar tarafından yapılması önemlidir. Oksijen kesim işleminde, öncelikle çeliğin tavlanması gerekmektedir. Sonrasında ise, basınçlı oksijen ile kesim işlemi yapılmaktadır. Kesim sürecinde yüksek sıcaklıklar ile çalışılması gerektiği için herhangi bir kaza olmaması adına her işlem çok dikkatli bir şekilde yapılmaktadır. Oksijen kesim cihazının üzerinde bulunan düğmeler aracılığıyla işlem için gerekli olan ısı ve basınç ayarlanmaktadır. Özellikle 65 mm’den kalın sac kalıplarının kesilmesi ve şekillendirilmesi için kullanılan oksijen kesim yöntemi, kalınlığı 10 mm ile 200 mm arasında olan sac kalıplarına kolaylıkla uygulanabilmektedir.

Oksijen Kesim İşlemi Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir

Oksijen kesim işlemine başlamadan önce gaz kaçağı olup olmadığı kontrol edilmesi gerekir. Buna ek olarak da olası bir yangın tehlikesine karşı yangın söndürme aletlerinin kesim alanında bulundurulması mutlaka alınması gereken bir tedbirdir. Oksijen kesim işlemi tehlikeli işler sınıfında olduğundan koruyucu ekipman kullanılması gerekmektedir. Bu işlem yanıcı gazlar eşliğinde yapıldığından  “ateşe dayanıklı eldiven, iş önlüğü, ayakkabı ve gözlük” gibi koruyucu kıyafetler kullanılması zorunludur.

 

Plazma Kesim Nedir

Cnc plazma oksijen kesim

Elektriği ileten metalleri kesmek için kullanılan plazma kesim işlemi, rahat taşınabilmesi ve kolay bir şekilde uygulanabilmesi nedeniyle oldukça tercih edilen bir kesim yöntemi olmuştur. Plazma kesim işlemi, birçok iletken metalde rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Plazma Kesim İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir

İşlemin yapılabilmesi için gerekli olan enerji kaynağı, sabit basınçla gelen hava ve uygun yapıda olan bir torç vasıtasıyla sağlanmaktadır. Ayrıca paslanmaz saç, alüminyum ve alüminyum alaşımlar da uygulanabilmektedir. Plazma kesim işleminin uygulama alanlarından bazıları ise çatı imalatları, boru şantiyeleri, ağır sanayi işleri ve maden işletmeleridir.

Plazma kesim işlemini yapabilmek için hayati tehlike taşımakta olan yanıcı tüplerin taşınmasına gerek bulunmamaktadır. Ufacık bir hatada patlama ve yanma riski taşıyan bu tüplerle kesim işlemi yapma zorunluluğunun olmaması plazma kesim işleminin en büyük artılarından biridir. Plazma kesim işlemi sırasında ön tav yapılmasına gerek duymadan doğrudan kesime başlanabilmektedir.

Kesim hızı yüksek olduğu için hem enerji tüketiminde tasarruf edilmekte hem de kısa sürede çok daha fazla kesim işlemi gerçekleştirilmektedir. Ayrıca plazma kesim işleminde oksijen kesimde ortaya çıkan cüruf sorunu olmamaktadır. Plazma kesim uygulanırken, kesilen metalde etkilenen bölgeler daha azdır. Bu nedenle de kesilen metal herhangi bir hasar görmemektedir. Plazma kesim araçları hem otomasyon olarak hem de manuel olarak kullanılabilmektedir. Böylece kesim işlemini yapacak olan kişinin kendisi, kesim aracını istediği gibi kullanabilme olanağına sahiptir. Ayrıca enerji kaynaklarının portatif olması, basınçlı hava olan herhangi bir yerde rahatlıkla çalışma imkânı sağlamaktadır. Plazma kesim araçlarına özgü aparatların olması nedeniyle şekilli kesim de yapılabilmektedir.

 

Plazma ve Oksijen kesime Göre Artı Yönleri Nelerdir

  • Yüksek kesim hızı nedeniyle, daha az sürede daha çok üretim yapılmaktadır.
  • Ön tav yapılması gerekmediği için zaman tasarrufu sağlanmaktadır.
  • Cüruf temizlemek ve yüzey düzeltmek için ekstra işlem yapmaya gerek yoktur.
  • Portatif özelliği nedeniyle kolay taşınabilmektedir.
  • Patlayıcı ve yanıcı gazlar kullanılmamaktadır.
  • Kesim yapmak kolay olduğu için, uzmanlık gerektirmez.
  • Atölye veya şantiyede kullanım imkânı bulunmaktadır.
  • Şekilli kesim avantajına sahiptir.
  • Yüksek verimlilik sağlamaktadır.

 

0 212 873 40 39

info@taskindemircelik.com