Beton kovası

Beton kovası

Şantiyelerde yapılan beton dökümü esnasında bazen beton mikseri ya da pompası her yere ulaşamaz. Bu tür durumlarda kule vincine bağlı olan beton kovası kullanılmaktadır. Böylece, betonun istenen her yere ulaştırılması sağlanmaktadır. Beton kovasının kullanımını kolaylaştırmak ve istenen yere betonun ulaştırılmasını çok daha kontrollü bir şekilde yapılmasını sağlamak önemlidir. Bunun için de isteğe bağlı olarak kova aparatı ve personel taşıma platformu beton kovasına eklenerek kullanılmaktadır. Kova aparatı,hortumunun betonu yana doğru akıtmasını sağlamaktadır. Personel taşıma platformu ise personelin hortuma yön vermesini sağlayarak yapılan işi kolaylaştırmaktadır.

 

Şantiye ekipmanları Dikkat Edilmesi gerekenler

Beton ve harfiyat kovası alırken birçok detaya dikkat edilmektedir. Güvenlik, sağlamlık, uzun ömürlülük açısından test edilen beton kovalarını almak, kaliteli ve verimli iş yapabilmek adına oldukça önemlidir. Ayrıca, kapak sisteminin kolaylıkla açılır kapanır özellikte olması gerekmektedir. Günümüzde kova çeşitleri , yeni tasarımlarıyla ihtiyaç sahiplerinin taleplerine yanıt verebilecek niteliktedir. Ancak, doğru yapıda bir beton kovası temini için alanında uzman kişilerden gerekli bilgiler alınarak, kaliteyi amaçlayan firmalardan satın alma işlemi gerçekleştirilmelidir. Şantiye sahasında dökülecek betonun  miktarına ve kule vincin kaldırma kapasitesine göre, beton kovası seçimi gerçekleştirilmektedir. Baskı yayları ile  sıkı bir şekilde mekanizması kapanan beton kovalarının kullanımı güvenlik açısından avantajlı olacaktır. Çünkü baskı yaylarının kırılması durumunda, yapılan iş yarım kalmayacak ve kendiliğinden kapanma özelliği ile yumuşak bir şekilde kapanma işlemi gerçekleşecektir.

 

Beton Kovası Özellikleri Nelerdir

Beton kovaları genellikle 500 – 750 – 1000 – 1250 – 1500- 1750- 2000 litre hacminde üretilmektedir. Kolon ve kirişlerin aralarına harç dolumu yapılmasını ve belli bölgelere harcın dökülmesini sağlayan moloz kovası, hortumlu ya da hortumsuz olarak kullanılabilmektedir. Beton kovalarının alttan ve yandan açılabilen özellikte olanları, mekanik kilitleme sistemine sahip olabilmektedirler. Bazılarında ise açma kapama işlemi direksiyonla yapılabilmektedir.  Mikser altına girebilen beton kovası kullanımı, işin çok daha pratik bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır. Ayrıca hazır prefabrik  yapılardaki kalıpların arasına beton dökümü yapabilmek için, isteğe bağlı olarak forklift ile taşınabilir özellikle de çatal girişlerine sahip olan beton kovası imalatı da yapılabilmektedir.

 

info@taskindemircelik.com