Ankraj İmalatı

Projelerinize Özel Ankraj İmalatı

 

    

 

DIŞ CEPHE ANKRAJLARI

 

 

     

     

     Çelik ankraj üretimi

Çelik ankraj üretimi ile kazı çalışmalarınızda ihtiyacınız olan ürünlere sahip olabilirsiniz. Ortalama olarak 10 ile 100 ton arasında bir kapasitesi bulunmaktadır. Çok dayanıklı ve sağlam bir yapısı olan çelik malzeme ile ankraj üretimi çok fazla bulunmaktadır. En güvenilir ve riski en az olan çelik ankraj üretimi diyebiliriz. Ankraj imalatı için öncelikli olarak tüm detayları belirlemek şarttır. Kullanılması gereken ankrajın geçici veya kalıcı olacağına karar vermek şartır. Bunun yanında ön germeli ankraj imalatı için uygulama tekniğinin nasıl olması gerektiğine karar vermek önemlidir. Her türlü ekipman ve malzemelerin seçimi noktasında da tespitler yapılmalıdır. Ön germe yöntemlerini doğru olarak belirlemek yine bu süreçte çok büyük önem arz etmektedir.

Çalışma sahalarının hazır hale getirilmesi ve zeminlerin kuru tutulması işlemleri hızlandıracaktır. Zemin ve çevre bilgilerini doğru olarak tespit etmek şarttır. Bu kapsamda çelik ankraj üretimi aşamalarına değinmek istiyoruz. Ön germeli bi rçelik ankraj üç ana parçadan oluşmaktadır. Ankrajın başlığı, serbest gerilme uzunluğu ve ankraj kökü denilen yapışma uzunluğu vardır. Temel olarak ankraj imalatında istek ve ihtiyaçlara göre farklı malzemeler kullanılabilmektedir. En çok alüminyum, çelik ve paslanmaz çelik tercih edilmektedir. Çok sağlam ve dayanıklı zeminler oluşturmak, çevresel yapılara zarar vermemek ve her türlü sismik harekete karşı önlem almak adına paslanmaz çelikten yapılan ankrajlar çok daha fazladır. Binaları yapmak, temel atmak, metro kazıları, baraj inşaatları ve buna benzer inşaat çalışmaları riskli işler grubuna girmektedir. Bu nedenle çalışmalara başlamadan önce gerekli projelendirme ve diğer ihtiyaçları tamamlamak şarttır. Kazı işlemleri öncesi gerekli olan ankraj uygulaması içinde en iyi çalışmayı yapmak önemli bir konudur.

Yapılan çalışmalar sonucu ilgili inşaata başlanabilecektir. İnşaat ve kazı çalışmalarında zeminde oluşabilecek her türlü kayma riskini önlemek için çelik ankraj üretimi yapılmaktadır. Ankraj imalatında en güvenilir malzeme çeliktir. Çelik dışında alüminyum malzemeden yapılan ankrajlar daha yüzeysel çalışmalar içindir. Büyük ve derin kazılarda işlevsel sonuç alabilmek için en sağlam ve dayanıklı malzeme olan çeliği kullanmak şarttır.

 

 

Paslanmaz Ankraj Hakkında Genel Bilgiler

Üzerine uygulanan gerilme kuvvetini elverişli bir zemine ileten paslanmaz ankraj, pasif ve öngermeli olarak iki şekilde tasarlanabilen yapısal bir parçadır.

 • Pasif Ankraj; Kendi başına yük taşımamaktadır. Zemin, ankraj parçasına doğru hareket etmektedir. Böylece yük, paslanmaz ankraja iletilmektedir. Maksimum yük taşıma kapasitesine ulaşabilmesi için büyük hareketlere gereksinim duyulmaktadır.
 • Öngermeli Ankraj; Büyük hareketleri daha kabul edilebilir bir seviyeye düşürmek için, ankrajlar yapıya, zemin yüzeyi levhasına ya da bileşenlerine doğru çekilmektedir ve gerilerek imal edilmektedir.

Paslanmaz Ankrajların Kullanıldığı Alanlar Nelerdir

Bu alanları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Yerleşimin yoğun olduğu bölgelerdeki derin kazıların yapıldığı alanlarda kullanılan sıralı paslanmaz ankrajlar ile güvenlik sağlanmak için,
 • Düşey yer değiştirmeleri önlemek için,
 • Yapılar, dönmeye karşı güvence altına alınması için,
 • Kritik yüzeylerde yapıların kaymasını engellemek için,
 • Yeraltı yapılarının stabilitesini artırmak için,
 • Yapıların sismik duyarlılığını arttırmak için,
 • Barajların yükseltilmesi için paslanmaz ankraj kullanılmaktadır.

Bunların dışında birçok alanda da yaygın olarak kullanılan paslanmaz ankraj, sayısız avantajı ile büyük fayda sağlamaktadır.

İnşaat sektöründe çok sık kullanılan paslanmaz ankraj, hem ekonomik hem de kısa süre içerisinde uygulanan bir işlem olması nedeniyle tercih edilmektedir. Dayanıklı ve uzun yıllar boyunca kullanılabilir bir ürün olduğu için, çok sayıda alanda kullanımına ihtiyaç duyulmaktadır.

Uygulamada Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir

 • Temizlik: Birçok marka ve ürün için farklılık gösterebildiği için çeşitli temizleme yöntemleri kullanılmaktadır. Bunlar manuel temizlik, havalı kompresör eşliğinde elle fırçalama ve havalı kompresör eşliğinde makine ile fırçalamadır.
 • Tork: Gereğinden fazla torklama yapıldığında beton zarar görecektir. Ancak gereğinden az yapılan torklamada da paslanmaz ankraj plakasının gevşemesine neden olarak istenilmeyen sonuçların ortaya çıkması kaçınılmazdır. Bu da güvenlik zafiyetine sebep olacaktır.
 • Delim Çapı: Rot ya da donatı ankrajının tipine göre delim çapı değişiklik göstermektedir
 • Kullanılacak Malzeme Miktarı: Paslanmaz ankraj, yüzeyin tamamından kuvvet ürettikleri için, deliğin tamamının dolu olması gerekmektedir.
 • Saklama Koşulları: Kuru ve serin yerlerde saklanılması gerekmektedir.
 • Kürlenme Süreleri: Reçine ve çimento bazlı kürlenme süreleri değişiklik göstermektedir.
 • Uygulama Sıcaklığı: Kullanılacak olan malzemenin uygulama sıcaklığı, kimyasalın performansını etkilediği için uygun sıcaklıkta işlem yapılması önemlidir.
 • Ana Malzeme Kalınlığı: Ana malzemenin kalınlığı, maksimum delim derinliğinin ne kadar olması gerektiğini belirlemektedir.

 

info@taskindemircelik.com