Alüminyum Doğrama

Kullanım alanlarına göre farklı şekillerde alüminyum plakaların işlenmesi sonucu ortaya çıkan malzeme olarak bilinen alüminyum doğrama, ısı yalıtımı sağlaması amacıyla özellikle pencere ve kapılarda kullanılır. Genel olarak bütün binaların yapımında kullanılan bu malzeme, ekonomik ve kullanışlı olması nedeniyle büyük rağbet görür.

 

Alüminyum Doğramanın Sunduğu Avantajlar Nelerdir

Günümüzde yaygın olarak tercih edilen alüminyum doğrama, kullanıcılarına pek çok avantaj sunar. Bunların başında ise şunlar yer alır:

  • Dayanıklı olması nedeniyle uzun ömürlüdür.
  • Kolay temizlenebilir özelliktedir. Bu nedenle hijyen sağlar.
  • Diğer sistemlere oranla çok daha sağlıklıdır.
  • Koku yapmaz ve kullanıcılarına herhangi bir rahatsızlık vermez.
  • Hafif olması nedeniyle kullanımı kolaydır.
  • Bakımı kolay ve profesyonel destek gerektirmez.
  • Çok çeşitli renk ve model alternatifi sunar.
  • Yangın gibi olayların yaşanması durumunda zehirli gaz salınımına neden olmaz.

 

Alüminyum Doğramanın Kullanıldığı Yerler Nerelerdir

İnsan sağlığı açısından doğal malzemelerden üretilen alüminyum doğrama, genel olarak pencere ve kapı sistemlerinde tercih edilir. Buna ek olarak her mevsim balkonların keyifli bir yaşam alanı olması için cam balkon sistemlerinde de yaygın olarak kullanılır. Isı yalıtımlı olması nedeniyle soğuk havanın iç alana geçişini engelleyen bu malzeme, uzun ömürlü ve sağlıklı olduğu için günümüzde PCV yapılı ürünleri açık ara geride bırakmıştır. Özellikle iç mekânın havasını korumak ve dışarıdan soğuk hava gelişini engellemek amacı ile tercih edilen bu doğrama çeşidi, cam balkonların, kapıların ve pencerelerin yapımında kullanıldığı zaman maddi açıdan da kar sağlar. Bu nedenle hemen hemen herkesin ilk tercihi olarak karşımıza çıkar.

 

Alüminyum Doğrama Fiyatları Ne Kadardır

Alüminyumdan yapılan doğramalar istenilen ölçü ve kalıplarda üretilebilir. Zarif ve şık bir görünüm ortaya çıkaran bu malzeme, hafif olması nedeniyle kullanım kolaylığı sağlar. Her geçen gün farklı özellikleri ile üretilen bu doğrama çeşidi, sahip olduğu özelliklere bağlı olarak fiyatlandırılır. Örneğin bazıları ahşap görünümlü iken, bazıları katlanabilir özelliktedir. Bazılarının ise ısı yalıtımı çok daha üstün seviyededir. Buna ek olarak alüminyumdan yapılan doğramaların fiyatları, ürünün rengine, malzemesine ve ölçüsüne bağlı olarak değişkenlik gösterir.